SZTE Digitális jövő

A projektről

A projektről

2022. november 07.
4 perc

Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás

RRF-2.1.2-21-2022-00012

A Szegedi Tudományegyetem célja nemzetközi szinten versenyképes tudás létrehozása, megosztása és hasznosítása. E misszió megvalósításához a 2021–2024 közötti időszakra megfogalmazott Intézményfejlesztési Tervben Egyetemünk kiemelt stratégiai célként tűzte ki a regionális gazdaságfejlesztésben betöltött szerep előmozdítását, a vállalkozó szemlélet növelését, az Egyetem eszközparkjának fejlesztését, komplex technológiai platformok kialakítását a K+F+I folyamatok hatékony megvalósulásának érdekében. A sikeres kutatásokhoz fontos a magas színvonalú kutatási környezet, továbbá szükséges olyan háttérerőforrások biztosítása is, amelyek támogatják a tudományos tevékenység fejlődését és a magas színvonalú publikációs tevékenységet.

A Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás című projekt kiemelt célja a gyakorlati és készségfejlesztő képzéseket, a képzési innovációt, az ügyfélélmény növelését, az agilis munkaerőpiaci illeszkedést, a nemzetköziesítést és a kiszolgáló infrastruktúra energiahatékonyságát segítő digitális fejlesztések megvalósítása. Jelen projekt ezekhez a célokhoz kapcsolódva teszi lehetővé az SZTE és a körülötte levő ökoszisztéma számára az új működési modell kiteljesedését és magasabb versenyképesség elérését. A tervezett program a korábbi fejlesztések eredményeire és infrastruktúrájára támaszkodva képes elvezetni az intézményt a hazai és nemzetközi rangsorok, a hazai és külföldi akkreditációs szervezetek, valamint a munkaerőpiaci és az európai egyetemi szövetség partnerei által megfogalmazott elvárások és az azokat leképező kiválósági és teljesítményindikátorok teljesítéséhez.

A jelen pályázat keretében megvalósuló fejlesztések eredményeként saját kapacitásaink fejlesztése, megújítása és újak kialakítása mellett megújulnak intézményeink eszközparkjai, továbbá digitális platformjai. Cél, hogy a negyedik generációs egyetem stratégiai célkitűzéseihez illeszkedően a fejlesztések biztosítsák azokat a szervezetre szabott egységes, vállalati informatikai szolgáltatásokat, amelyek elvártak az Egyetem ügyfelei, munkatársai és együttműködő partnerei részéről; megfelelve a fenntartható fejlődés céljainak.

A beruházások során szem előtt tartjuk a pályázati felhívás által előírt “zöld átállás” feltételeinek megteremtését, összhangban az Egyetemünk Zöld Egyetem program célkitűzéseivel. A fejlesztés célja azoknak a tereknek és feltételeknek a biztosítása, amelyekben elhelyezhetők a legmodernebb IKT eszközök és szolgáltatások. A zárt rendszerű elektronikus távolléti oktatást támogató eszközök beszerzése és támogató technikai- és rendszer fejlesztések mellett megkezdődik a digitális kompetenciafejlesztést szolgáló eszközök beszerzése, egy élményalapú tanulást segítő Digital HUB kialakítása a TIK-ben, mely demonstrációs laborok, digitális oktatási terek és szolgáltatások kiemelt helyszíne lesz.

Figyelembe véve az oktatásban és munkaerőpiacon észlelhető tendenciákat, a Komplex Digitális Modellváltás program céljai közé tartozik a felsőfokú képzés tartalmi megújítása összhangban a munkaerőpiaci, helyi társadalmi-gazdasági igényekkel, a hallgatói és oktatói-kutatói nemzetközi mobilitás növelése, a hallgatói sikeresség támogatása. A program előzményeként fontos megemlíteni a 2021-ben zárult EFOP-3.4.3-16-2016-00014 projektet, mely eredményeinek hasznosítását is megcélozzuk az elkövetkező 4 évben.

A projekt kiemelt célja a digitális kompetenciák és innovációs szemlélet fejlesztése. A digitális skillek és digitális oktatási platformok fejlesztése, a távoktatási képzési rend hozzájárulnak a lemorzsolódás csökkentéshez, a hallgatói elégedettség és sikeresség növeléséhez.

 

A projekt 3 fő tevékenysége:

B főtevékenység:

Felsőoktatási intézmény gyakorlati oktatást szolgáló épületeinek, épületrészeinek energetikai felújítása, átalakítása, korszerűsítése.

C főtevékenység:

Gyakorlati oktatást/képzést közvetlenül segítő digitális infrastruktúra fejlesztése, digitális eszközök beszerzése és telepítése, felsőoktatási hallgatók és dolgozók digitális készségfejlesztése, képzési tevékenység digitális támogatásához kapcsolódó tevékenységek.

D főtevékenység:

Felsőoktatási gyakorlatorientált képzésekhez kapcsolódó tevékenységek, felsőoktatási hallgatók és dolgozók készségfejlesztése, nemzetköziesítési tevékenységek támogatása.

 

A projekt alapadatai:

Konstrukció: RRF-2.1.2-21 - Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése

Forrás megnevezése: XIX. Gazdaság-újraindítási Alap Uniós Fejlesztési fejezet 3. Központi Kezelésű előirányzatok, 10. Nemzeti Helyreállítási Alap

Projekt címe: Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás

Projekt azonosító száma: RRF-2.1.2-21-2022-00012

Projekt kezdő dátuma: 2022.07.01.

Projekt záró dátuma: 2026.04.30.

Projekt támogatási összege: 5 505 358 254 Ft

 

A projekt irányítói:

Prof. Dr. Gellén Klára – Oktatási Rektorhelyettes

Dr. habil. Jancsó Katalin – szakmai vezető, elérhetőség: jancso.katalin@szte.hu

Dr. habil. Tarkó Klára – kiemelt szakmai szakértő

Balogh Szilvia Odett – projektmenedzser, elérhetőség: balogh.szilvia@gmf.u-szeged.hu

Szakálné Csajkás Anita – pénzügyi vezető

Fekete Csaba – alprojekt vezető (C tevékenység)

Szakál Péter – alprojekt vezető (D tevékenység)

Csóti Ferenc – műszaki igazgató (B tevékenység)

Dr. Bene Tamás – altéma felelős (nemzetköziesítés)

Gáspár Krisztián – altéma felelős (innováció)

Bolgár Zsolt – Oktatásmodernizációs és Innovációs Klaszter Operatív vezető