Az Oktatási Igazgatóság szakemberei novemberben és decemberben két, különböző tematikájú, személyes jelenléttel járó, több alkalmas képzést tartanak a Coursera oktatási platform funkcióit és lehetőségeit megismerni vágyó kollégák számára.
Az idei tanévtől az IKIKK Oktatás Modernizációs és Innovációs Klaszter Digitalizációs és Módszertani Fejlesztési Programjának támogatásával minden egyetemi oktató számára elérhetővé vált az órai interakciót segítő VoxVote szavazóprogram, mely a Mentimeter programhoz hasonló funkciókkal rendelkező, 5 féle kérdéstípussal működő applikáció.
Ez év októberében újra sikeres esemény valósult meg a Karrier Iroda szakmai támogatásával az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban. Az érdeklődők segítséget kaphattak az álláskereséshez és munkába álláshoz, tanácsadás, workshopok, szakmai előadások keretében tájékozódhattak pályatervezési és kommunikációs témákban. Az Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság a munka világához kapcsolódó, IT biztonságról és tudatos internethasználatról szóló edukációs kampányt szervezett.
Az RRF-2.1.2-21-2022-00012 Komplex digitális modellváltás – intelligens fokozatváltás projekt keretein belül februárban meghirdetett tananyagfejlesztési pályázat augusztusban zárult. A digitális, tudománykommunikációs, környezetvédelmi, innovációmenedzsment, valamint irányítási készségeket fejlesztő online oktatóanyagok számos egyetemi kurzusban kerülnek felhasználásra a 2024/2025-ös tanév őszi félévétől kezdődően, támogatva ezzel a tanítás és tanulás folyamatát.
Intenzív fejlesztési munkák zajlottak idén nyáron az SZTE új oktatási platformján, az online, adaptív tanulást is támogató CourseGarden felületén.
A Szegedi Tudományegyetem, a Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás projekt támogatásával kifejlesztett egyetemi applikációjának legnépszerűbb eleme az új tanév kezdetén kétség kívül a digitális szemeszterbérlet. E funkció mellett számos, az egyetemi hétköznapokban hasznos tartalmat is kínál a Griff app, mely a Play Áruházból és az Apple Store-ból tölthető le.
Sikeresen megvalósult a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Petőfi Sándor sugárúti oktatási épületének energetikai korszerűsítése. A Szegedi Tudományegyetem az RRF-2.1.2-21-2022-00012 azonosító számú pályázat keretében összesen 865,117 millió Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el az oktatási épület energetikai célú fejlesztésére.
Kedves Olvasónk! Digitális hírlevelünk júliustól augusztus végéig szünetel.
Április közepén zárult az RRF 2.1.2 Komplex digitális modellváltás – intelligens fokozatváltás projekt keretein belül február hónapban meghirdetett, egyetemi kurzusok készségfejlesztésre irányuló, digitális tananyag egységeinek kidolgozását célzó tananyagfejlesztési pályázat értékelése. A pályázat eredményeképpen 27 oktató kezdte meg rövid (2–6x45 perc feldolgozási idejű) digitális tananyagok fejlesztési munkáit.
A hallgatók munkaerőpiaci felkészültségének elősegítése, a digitális készségek és a digitális oktatási platformok fejlesztése, valamint a tanulási környezet modernizációja áll a Coursera for SZTE modulbővítés fókuszában.
A frissen kiépült vezeték nélküli hálózat a Főépületben 59 darab, a Dékáni Hivatalban pedig további 10 db korszerű, HPE Aruba hozzáférési pontot tartalmaz, ami óriási előrelépés, hiszen korábban egyik helyszínen sem működött egységes Wi-Fi szolgáltatás.
Összegyűjtöttünk három olyan podcast csatornát, amely a digitalizációval és különböző technológiai újításokkal foglalkozik. Ezekből kiemeltünk néhány igazán érdekes adást, amelyek izgalmas témákat tárgyalnak.
A most átadott fejlesztésekkel összesen 1360 Wi-Fi hozzáférési ponton keresztül, egyidőben átlagosan 4000 felhasználó részére biztosítjuk a korszerű, vezeték nélküli hálózati szolgáltatást.
Egy egyetemi környezetben napról napra találkozunk új technológiákkal és eszközökkel, melyek segítségével még hatékonyabban és interaktívabban taníthatunk, tanulhatunk és dolgozhatunk.
A 2023. december 15-én, az RRF-2.1.2-21-2022-00012 azonosító számú pályázat keretében indult, komplex energetikai korszerűsítés első mérföldkövéhez érkezett. Az SZTE BTK Petőfi sugárúti Oktatási épületének energiahatékonysági felújítása során a közvetlen és közvetett üvegház hatású gázok kibocsátása az előzetes kibocsátásokhoz képest legalább 30%-kal csökkenni fog.
Ahogy arról korábban beszámoltunk a Digitális jövő oldalán, fenntarthatósági témájú kurzuscsomag fejlesztés kezdődött meg ez év tavaszán a Szegedi Tudományegyetemen az RRF 2.1.2 pályázat támogatásával.
Az Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság egyetemi hálózat modernizálását, lefedettségét célzó fejlesztésének eredményeként immár a Mezőgazdasági Kar teljes hódmezővásárhelyi campusán is biztosított a korszerű Wi-Fi és a teljes lefedettség.
A digitális technológia egyre meghatározóbb szerepet tölt be a mindennapjainkban, példátlan ütemben fejlődik, ez pedig a hétköznapi élet legfontosabb területein rendkívüli változásokhoz vezet. Az alábbiakban két olyan technológiai innovációt mutatunk be, amelyek a 2024-es évben várhatóan nagy jelentőséggel fognak bírni. A cikk következő részében további kettő technológiai innováció kerül még bemutatásra!
Interjú Polgár Mátéval, az SZTE DNP Digitális Nagykövetével.
Az ENSZ fenntartható fejlődési céljait és azok elérésének gyakorlati megvalósíthatóságát szem előtt tartó, környezetvédelmi készségeket fejlesztő, kooperatív, projektmódszerrel működő kurzuscsomag fejlesztése indul meg ez év tavaszán Egyetemünkön az RRF 2.1.2 pályázat támogatásával.
Február hónapban került meghirdetésre az a tananyagfejlesztési pályázat, amely egyetemi kurzusok digitális fejlesztését célozza. A pályázat keretein belül olyan online, rövid tananyagok kidolgozását támogatjuk, amelyek meghatározott készségek fejlesztésére irányulnak.
Az Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság Digitális Nagyköveti Programja (DNP) és az SZTE+ együttműködése révén a hallgatók számára is elérhetővé vált a Kreatív Dimenziók tréning.
Az Orientation Week keretein belül az Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság (ISZI) lehetőséget teremtett az újdonsült külföldi hallgatók számára, hogy részt vehessenek egy IT biztonsági oktatásban, ahol a kiberbiztonság alapjai mellett a Modulo és a Coospace használatát ismerhették meg.
Folytatjuk 2023 legmeghatározóbb technológiai trendjeit áttekintő cikksorozatunkat, melynek második részében szó lesz többek között a virtuális valóság látványos fejlődéséről, valamint a kvantumszámítógépek térnyeréséről is.
A Szegedi Tudományegyetem Karrier Irodája az RRF 2.1.2 - Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás projekt keretében munkaerőpiaci felmérést készített az egyetem hallgatóinak és pályakezdő végzőseinek igényeiről, valamint a munkaadók elvárásairól. Az összehasonlítást az SZTE karai beépítik képzéseikbe, hogy a hallgatók munkaerőpiacra való kilépését segítsék.
A 2023-as év az egész évtizedet meghatározó technológiai áttöréseket hozott magával, melyek nem csak a mindennapi életünket formálják át, hanem az iparágakat is forradalmasítják.
A Mesterséges Intelligencia (AI) és az 5G hálózatok terén elért előrelépések, valamint a fenntartható technológiák gyors fejlődése együttesen nyitják meg az utat egy olyan jövő felé, ahol a technológia nem csak hatékonyabbá, de fenntarthatóbbá is teszi világunkat. Lássuk, melyek voltak 2023 legfontosabb tech trendjei, hogyan alakítják át ezek az innovációk mindennapi valóságunkat, és milyen irányokba mutatnak a következő években.
Komplex energetikai korszerűsítést valósít meg a Szegedi Tudományegyetem az RRF-2.1.2-21-2022-00012 azonosító számú pályázat keretében. Az SZTE BTK Oktatási épület (Szeged, Petőfi S. sgt. 32-34.) energetikai célú fejlesztésére az Egyetem összesen 865,117 millió Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el.
Lezártul az Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság Digitális Nagyköveti Programjának keretében tartott három alkalmas "Kreatív Dimenziók" névre hallgató 3D modellező workshop.
A Stanford oktatója, Andrew Ng új kurzusa kaput nyit az AI világa felé. Az átfogó tananyag az alapismeretektől a gyakorlati használatig számos tippet, trükköt és információt tartalmaz – így segítve a mesterséges intelligencia működésének megértését és a felhasználói szintű tudás elmélyítését.
A ChatGPT nevű modellt manapság senkinek sem szükséges bemutatni, használata a mindennapokban egyre inkább elterjed. A DALL-E 2 nevű képgeneráló generatív modell ugyanerre a GPT (Generative Pre-trained Transformer) technológiára épül, de ebben az esetben a beírt parancsra (prompt) nem szöveges, hanem képi válasz érkezik.
A Blender nevű ingyenes, nyílt forráskódú 3D-s modellező és animációs szoftverrel, mely méltó konkurenciája a fizetős 3D-s szoftvereknek is, mindenki kibontakoztathatja kreativitását. A program Windowson, MacOsen és Linuxon is elérhető.
Folytatjuk a Coursera for SZTE kínálatában található képzéseket bemutató sorozatunkat a magyar nyelvű felirattal elérhető, Excel-ismeretek az üzleti életben specializáció utolsó kurzusával.
A Szegedi Tudományegyetem Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás című projektje és az immár XXXII. szemeszterébe lépett Szabadegyetem e félévben is két alkalommal működnek együtt digitalizációs, innovációs, tudománykommunikációs témákban.
A témát tárgyaló cikksorozatunkban három alkalmazást mutatunk be röviden, melyek prezentációk vagy jegyzetek készítésében bizonyulhatnak hasznos segítségnek.
Folytatjuk a Coursera for SZTE kínálatában található képzéseket bemutató sorozatunkat a magyar nyelvű felirattal elérhető, Excel-ismeretek az üzleti életben specializáció második kurzusával.
Végezd el rövid IT biztonsági tréningünket, és nyerj egy Welcome Camp fesztiválbérletet!
A Digitális jövő weboldal Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás (RRF-2.1.2-21-2022-00012) projektben meghatározott készségek fejlesztését szolgáló, a Coursera for SZTE kínálatában található képzéseket bemutató sorozatának következő részében az Excel Skills for Business: Essentials című képzéssel ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
A Digitális jövő weboldal Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás (RRF-2.1.2-21-2022-00012) projektben meghatározott készségek fejlesztését szolgáló, a Coursera for SZTE kínálatában található képzéseket bemutató új sorozatának második részében a Successful presentation című képzéssel ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
A korszerű oktatás egyik innovatív értékelési módszere a társértékelés, melynek egyik pozitív hatása a hallgatók reflexivitásának és kritikus gondolkodásának fejlődése. A CooSpace PeerReview eszköze ennek az értékelési módszernek a megvalósítását támogatja.
A Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás projekt támogatásával került meghirdetésre és lebonyolításra Hallgatóközpontú oktatás. Tanulási eredmény alapú képzésfejlesztés a felsőoktatásban címmel az a kétnapos tréning, melyre a Szegedi Tudományegyetem bármely karáról érkezhettek résztvevő oktatók.
Digitális eszközöket ismertető sorozatunk jelenlegi részében a CourseGarden nevű oktatásszervezési megoldásokat és tanulási stratégiákat kínáló, magyar, angol és német nyelven működő online felületet mutatjuk be.
2023. január 1-től a Szegedi Tudományegyetem és a Coursera Lighthouse 2.0 néven közös, Európában egyedülálló fejlesztési tevékenységbe kezdett, melynek értelmében minden szegedi egyetemi polgár hozzáférhet a Coursera felületén elérhető online tananyagokhoz. A Digitális jövő weboldal új sorozatában a Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás (RRF-2.1.2-21-2022-00012) projektben meghatározott készségek fejlesztését szolgáló Coursera képzéseket kínálunk és mutatunk be az érdeklődő egyetemi hallgatóknak és dolgozóknak.
Az Informatikai és Szolgáltatási Igazgatóság által első alkalommal novemberben Okos(tan)terem a gyakorlatban címmel indított tréning idén májusban újra megszervezésre került.
Felmérést készít az SZTE Karrier Irodája a hallgatók és a gyakornoki helyet vagy állást kínáló munkaadók preferenciáiról. A kutatás az SZTE hallgatóit foglalkoztató cégeket a megfelelő munkaerő, a hallgatókat a számukra optimális munkahely megtalálásában segíti.
Tananyagkészítés Powerpoint importálási lehetőséggel. A CooSpace tananyagkészítő eszközével komolyabb informatikai jártasság nélkül is interaktív, ellenőrző kérdéseket is tartalmazó, lapozható tananyag hozható létre.
Tanulási eredmény alapú képzésfejlesztés a felsőoktatásban - tréning az SZTE oktatói számára
Hagyományosan Londonban kapott helyet idén is 2023. március 29-31. között a világ legnagyobb oktatástechnológiai kiállítása, a BETT EdTech, immár 37. alkalommal.
Interaktív előadások a Coospace SlideCast funkciójával
A mai napig az egyik legnépszerűbb munkaforma a frontális oktatás. Nagy létszámú csoportoknál, előadások esetében gyakori megoldás ez, melyben az oktató szerepe domináns és aktív, míg a diákok általában a passzív hallgatóságot alkotják. Hogyan tudjuk elérni mégis a hallgatók figyelmének fenntartását? A CooSpace funkciói között találhatunk egy technikai segítséget ehhez.
Március 23-án kapták meg az utolsó, ötödik leckét a képzés résztvevői. A képzés zárása egy újabb nagy lépést jelent a projekt számára: immár több száz tudatos felhasználóval gazdagodott az SZTE.
Az Egyetemünk fenntartásában álló közoktatási intézményekben dolgozó pedagógusok digitális készségeinek fejlesztését célozta meg az a tréning, melyet Feladateszközök az SZTE közoktatási platformján címmel a Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti Iskolájának tanárai számára hirdettünk meg.
A projekt útjára indulása óta, az elmúlt 7 hónapban elkezdődött a számos egyetemi épületet érintő WIFI hálózatfejlesztés első üteme, elkészültek az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Petőfi Sándor sugárúti épület energetikai beruházásának kiviteli tervei továbbá elindult a projektbe tervezett eszközök ütemezett beszerzése is. Ezzel újabb mérföldkőhöz érkezett az RRF-2.1.2-21-2022-00012 azonosítószámú Komplex digitális modellváltás – intelligens fokozatváltás című projekt a Szegedi Tudományegyetemen.
A Digitális Jövő hírlevél a projekt közelgő eseményeiről, híreiről, valamint az adott hónap fontos eredményeiről számol be a feliratkozott érdeklődőknek. Februári hírlevelünket, ha lemaradt róla, itt tudja elolvasni.
Véget ért első, külföldi hallgatóknak szánt digitális egyetemi rendszereket bemutató oktatásunk.
A kurzus legújabb leckéjét január 26-án kapták meg a résztvevők. Az e-mail kampány keretében zajló oktatás mérföldkőhöz ért, hiszen ez a lecke jelzi a képzés félidejét.
November 24-én kapták meg e-mail kampány keretében az IT Biztonságtudatossági képzés második leckéjét a kurzusra jelentkezők.
Ahogyan arról beszámoltunk, elkezdődött a „Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás” című projekt megvalósítása a Szegedi Tudományegyetemen. Az RRF-2.1.2-21-2022-00012 azonosító számú pályázat keretében megújul a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Petőfi Sándor sugárúti épülete is. A kivitelezés megvalósításra 865 millió forint áll rendelkezésre.
Kezdetét vette a „Komplex Digitális Modellváltás – intelligens fokozatváltás” című projekt megvalósítása a Szegedi Tudományegyetemen. A projekt nyitórendezvényére 2022.11.10-én került sor, a részletekről az egyetem vezetői és a projektért felelős szakemberek számoltak be. A fejlesztés nemcsak az SZTE oktatóit és hallgatóit, hanem minden polgárát érinti és a modern, gyorsan változó világhoz kíván alkalmazkodni, eszközpark növeléssel, különböző gyakorlati képzésekkel és egy nagy horderejű, épületfelújítással is.